Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A generator with an rms voltage of 115 V is connected in series to a 2.80-kresis

ID: 1440907 • Letter: A

Question

A generator with an rms voltage of 115 V is connected in series to a 2.80-kresistor and a 1.50-µF capacitor. (a) At what frequency must the circuit be operated for the current to lead the voltage by 21.0°?
Hz

(b) Using the frequency found in part (a), find the average power consumed by this circuit.
W
A generator with an rms voltage of 115 V is connected in series to a 2.80-kresistor and a 1.50-µF capacitor. (a) At what frequency must the circuit be operated for the current to lead the voltage by 21.0°?
Hz

(b) Using the frequency found in part (a), find the average power consumed by this circuit.
W
(a) At what frequency must the circuit be operated for the current to lead the voltage by 21.0°?
Hz

(b) Using the frequency found in part (a), find the average power consumed by this circuit.
W

Explanation / Answer

Here ,

C = 1.5 uF

R = 2.8 *10^3 Ohm

Vrms = 115 V

a)

let the frequency is f

tan(21) = (1/(2pi * f * C))/R

tan(21) = 1/(2 *pi * f * 1.5 *10^-6)/(2.8 *10^3)

solving for f

f = 98.73 Hz

the frequency is 98.73 Hz

b)

Z = (R - j * 1/(2pi * f * C))

Z = 2.8 *10^3 - j/(2pi * 98.73 *1.5 *10^-6 )

Z = 2.8 *10^3 - j * 1074.9

Z = 3 kOhm

Now, Power consumed in the circuit = (Vrms/Z)^2 * R

Power consumed in the circuit = (115/3000)^2 * 2800

Power consumed in the circuit = 4.12 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote