An alternating source drives a series RLC circuit with an emf amplitude of 6.12
ID: 1441409 • Letter: A
Question
An alternating source drives a series RLC circuit with an emf amplitude of 6.12 V, at a phase angle of +30.2°. When the potential difference across the capacitor reaches its maximum positive value of +5.08 V, what is the potential difference across the inductor (sign included)
An alternating source drives a series RLC circuit with an emf amplitude of 6.12 V, at a phase angle of +30.2°. When the potential difference across the capacitor reaches its maximum positive value of +5.08 V, what is the potential difference across the inductor (sign included)
Explanation / Answer
phase = 30.2 degrees
inductir voltage = VL = 5.08 V
emf = Vtot = 6.08 V
tan = (VL - VC)/Vot
tan 30.2 = (VL - 5.08)/6.08
VL = 8.619 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.