Two ice skaters, Daniel (mass 70.4 kg) and Rebecca (mass 49.0 kg) are practicing
ID: 1441761 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 70.4 kg) and Rebecca (mass 49.0 kg) are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 12.7m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 6.4 m/s at an angle of 55.3° from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
(a) What are the magnitude and direction of Daniel's velocity after the collision?
_____ m/s
_____° (clockwise from Rebecca's original direction of motion)
(b) What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
_____J
Explanation / Answer
here,
mass of Daniel , md = 70.4 kg
mass of Rebecca , mr = 49 kg
initial speed of Rebecca , ur = 12.7 m/s
final speed of Rebecca , vr = 6.4 m/s
theta1 = 55.3 degree
(a)
let the velocity be vd and angle be theta2
using conservatin of momrtum along x axis
mr * ur = mr * vr*cos(theta1) + md*vd * cos(theta2)
49 * 12.7 = 49*6.4*cos(55.3) + 70.4 *vd * cos(theta2) ....(1)
using conervation of momentum along y axis
mr * vr*sin(theta1) + md*vd*sin(theta2) = 0
49 * 6.4 * sin(55.3) + 70.4 * vd* sin(theta2) = 0 ....(2)
from equation (1) and (2)
vd = 8.55 m/s
theta2 = 25.36 degree
the magnitude of velocity is 8.55 m/s
and 25.36 degree clockwise from Rebecca's original direction of motion
(b)
total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision, KE = 0.5 * mr*ur^2 - 0.5 *(mr*vr^2 + md*vd^2 )
KE = 0.5 * 49 *12.7^2 - 0.5 * ( 49 * 6.4^2 + 70.4*8.55^2)
KE = 374.9 J
the total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision is 374.9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.