Two long, straight, parallel wires of length 4.1 m carry parallel currents of 3.
ID: 1441821 • Letter: T
Question
Two long, straight, parallel wires of length 4.1 m carry parallel currents of 3.1 A and 1.3 A. (a) If the wires are separated by a distance of 3.1 cm, what is the magnitude of the force between the two wires? N (b) Is this force attractive or repulsive? attractive repulsive (c) If the currents are in opposite directions (antiparallel), how do the answers to parts (a) and (b) change? What is the magnitude of the force between the two wires? N Is this force attractive or repulsive? attractive. repulsive.
Explanation / Answer
L =4.1 cm , i1 =3.1 A, i2 =1.3 A< d =3.1 cm
(a) F =u0i1i2*L/(2p*d)
F = (4*3.14*10^-7*3.1*1.3*0.041)/(2*3.14*0.031)
F =1.07*10^-6 N
(b) The tow wires are attract each other if current are in same direction.
attactive force
(c) there is no change in magnitude of force. F =1.07*10^-6 N
(d) Force is repulsive force
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.