Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A satellite is in a circular orbit around the Earth at an altitude of h = 100 km

ID: 1442050 • Letter: A

Question

A satellite is in a circular orbit around the Earth at an altitude of h = 100 km. The radius of the Earth is equal to 6.37 times 10^6 m, and its mass is 5.98 times 10^24 kg. Find the speed of the satellite Find the period, which is the time it needs to make one complete revolution. Find the centripetal acceleration. Consider a horizontal circle. A 0.400 kg object is swung in a vertical circular path on a string speed is 4.00 m/s at the top of the circle. What is the centripetal acceleration of the object? What is tension (force) in the suing there? 0300 m long. If ifs An object revolves around the earth, making a complete revolution in 30 days. Assume circular orbit and a radius of Find the time it takes to complete one revolution in seconds, and Calculate the magnitude of the acceleration of the object towards the earth. A pilot in a jet aircraft executes a loop the loop, an shown in the Figure. In this maneuver, the aircraft moves in a vertical circle of radius 2.70 km at a constant speed of 225 m/s. which he maintains. Determine the acceleration on the pilot at the bottom of the loop, At the (op of the loop and at 60 degree measured counterclockwise from the bottom.

Explanation / Answer

1)

h = 1000 km

R = 6.37 *10^6 m

m = 5.98 *10^24 Kg

a) speed of satellite =sqrt(G *M/(R + h))
speed of satellite =sqrt(6.673 *10^-11 * 5.98 * 10^24 /(6.37 *10^6 + 1 * 10^6))

speed of satellite = 7358 m/s

the speed of satellite is 7358 m/s

b)

Period of satellite = 2 * pi * (R +h)/v

Period of satellite = 2*pi * (6.37 *10^6 + 1 *10^6)/7358

Period of satellite = 6293.4 s

the Period of satellite is 6293.4 s

c)

centripetal acceleration = v^2/(R + h)

centripetal acceleration = (7358^2)/(6.37 *10^6 + 1 *10^6)
centripetal acceleration = 7.35 m/s^2

the centripetal acceleration is 7.35 m/s^2

2)

m = 0.4 Kg

L = 0.5 m

v = 4 m/s

a) centripetal acceleration = v^2/L

centripetal acceleration = 4^2/.5

centripetal acceleration = 32 m/s^2

the centripetal acceleration is 32 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote