Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Solve for Part A? (11%) Problem 5: A baseball pitcher throws the ball in a motio

ID: 1442201 • Letter: S

Question

Solve for Part A?

(11%) Problem 5: A baseball pitcher throws the ball in a motion where there is rotation of the forearm about the elbow joint as well as other movements. Randomized Variables 0.525 kg m2 20.8 m/s d 0.41 m A 100% Part (a) If the linear velocity of the ball relative to the elbow joint is 20.8 m/s at a distance of 0.4I m from the joint and the moment of inertia of the forearm is 0.525 kg. m2, what is the rotational kinetic energy of the forearm in J? Grade Summary KE Deductions Potential 100% Submissions (ID 7 8 9 sino cos0 tan0 Attempts remaining: 5 10% per attempt) cotan0 asino acos0 4 5 6 detailed view 2 3 atan acotano sinh0 cosh0 tanh00 cotanh0 BACKSPACE CLEAR Degrees Radians Submit Hint I give up! Hints 0% deduction per hint. Hints remaining 3 Feedback 0% deduction per feedback.

Explanation / Answer

Given :-

I = 0.525 kg.m^2

V = 20.8 m/s

d = 0.41 m

= v / r = 20.8m/s / 0.41m = 50.73 rad/s

KE = 1/2I^2 = 1/2 * 0.525kg·m^2 * (50.73rad/s)^2 = 675.55 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote