A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.037 ? . T
ID: 1442389 • Letter: A
Question
A loop of wire of radius a = 50. mm has an electrical resistance R = 0.037 ? . The loop is initially inside a uniform magnetic field of magnitude B0 = 1.1 T parallel to the loop's axis. The magnetic field is then reduced slowly at a constant rate, which induces a current I = 0.20 A in the loop. How long does it take for the magnitude of the uniform magnetic field to drop from 1.1 T to zero?
Find the time ?t it takes the magnetic field to drop to zero.
Use the mathematical representation of Faraday's law to help solve this problem.
The field points into the screen.
What is the direction of the induced current in the wire shown in the picture? -counterclockwise
Explanation / Answer
a) I = change in flux/(R*time take)
flux = magnatic field * area
=> time take = pi*0.05*0.05*1.1/(0.037*0.2) = 1.167 sec Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.