The earth\'s radius is 6.37×106m; it rotates once every 24 hours. What is the sp
ID: 1442394 • Letter: T
Question
The earth's radius is 6.37×106m; it rotates once every 24 hours.
What is the speed of a point on the earth's surface located at 2/5 of the length of the arc between the equator and the pole, measured from equator? (Hint: what is the radius of the circle in which the point moves?)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Have already asked this question twice with the wrong answers both times in mastering physics. make sure to have correct units.
CORRECT ANSWER PLEASE I HAVE GOTTEN WRONG ANSWERS TWICE IN A ROW VERY FRUSTRATING
Explanation / Answer
Required position is at 90×2/5 degree
= 36 degree from equator
Radius of the circle of rotation of the point = R cos 36 degree
= 0.809 × R = 5.153 × 10^6 m
V = wr = (2 pi/ T)× 5.153 × 10^6 m = 32380000m/86400s
=374.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.