A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1442484 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.80 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 31.0% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?
Number E= kWh An average American household consumes 10500 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? O 100 O 466 Number of houses- 0.00215 O 5.13x10"Explanation / Answer
Efficiency of turbine = 31%
capaity of turbine = 1.8 MW
Therefore Power produce by turbine = 0.31*1.8 = 0.558 MW = 0.558*106 J /s
Now in 1 year = 365*24*3600
Power produced in 1 year = 365*24*0.558*103 kW h = 4.89*106 kW h
Energy consumed by one house = 10500 kWh
NO of houses = 4.89*106 /10500 = 465.5
approx 466 houses
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.