A steel ball with a mass of 32.0 g is dropped from a height of 2.10 m onto a hor
ID: 1442634 • Letter: A
Question
A steel ball with a mass of 32.0 g is dropped from a height of 2.10 m onto a horizontal steel slab. The ball rebounds to a height of 1.40 m .
Part A
Calculate the impulse delivered to the ball during the impact.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the ball is in contact with the slab for 1.90 ms , find the average force on the ball during the impact.
SubmitMy AnswersGive Up
A steel ball with a mass of 32.0 g is dropped from a height of 2.10 m onto a horizontal steel slab. The ball rebounds to a height of 1.40 m .
Part A
Calculate the impulse delivered to the ball during the impact.
p = kgm/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the ball is in contact with the slab for 1.90 ms , find the average force on the ball during the impact.
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Impulse is the change of momentum. Change of momentum = mass * change of velocity. During the time of the collision, the velocity changes from the final speed downward to the initial speed upward.
For the down trip, the velocity increases 9.8 m/s each second.
Final velocity v 2=u2+2gh
u = 0 m/s
v = sqrt(2 * 9.8 * 2.1) = 6.42 m/s down
For the up trip, the velocity decreases 9.8 m/s each second.
Final velocity up v = 0 m/s
v 2=u2-2gh
u =sqrt( 2 * 9.8 * 1.4)
u = 5.24 m/s up
Change of velocity v = 5.24 – (-6.42) = 11.66 m/s
Change of momentum = 0.032 * 11.66 = 0.373
Impulse = 0.373 Kg m/s
B) If the ball is in contact with the slab for a time of 1.9 ms-
Force * time = mass * change of velocity
F x t = m x v
F* 1.9 * 10-3 = 0.373
F = 196.32 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.