You have a pulley 14.6 cm in diameter and with a mass of 1.7 kg. You get to wond
ID: 1442635 • Letter: Y
Question
You have a pulley 14.6 cm in diameter and with a mass of 1.7 kg. You get to wondering whether the pulley is uniform. That is, is the mass evenly distributed, or is it concentrated toward the center or the rim? To find out, you hang the pulley on a hook, wrap a string around it several times, and suspend your 1.5 kg physics book 1.5 m above the floor. With your stopwatch, you can find that it takes 0.60 s for your book to hit the floor.
What is the moment of inertia if the pulley is uniform? 0.00453 kg m2
What is the actual moment of inertia of the pulley based on your measurement? ______ kg m2
Explanation / Answer
a) we know
I=.5*m*r^2 =0.00453 kg m2
b) 1.5=.5*a*0.60^2
solve for a
a=3/0.6^2 = 8.33 m-sec^-2
then
Tension in the string during the fall
T*r=I*a/r where I is the moment of the pulley
and
T=1.5*(g-a) of the book
combine
I=r^2*1.5*(g-a)*/a =1.4* 10^-3 kg m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.