a) what is V 2fy ? V 2fx ? then b)what is V 1fy ? V 1fx? c) final speed of objec
ID: 1442772 • Letter: A
Question
a) what is V2fy? V2fx?
then
b)what is V1fy? V1fx?
c) final speed of object 1? d)What is the angle from the diagram? (in degrees)
The diagram shows a two-dimensional collision for which we will assume momentum is conserved. The objects have equal masses. Initially, object 1 is moving in the positive x direction at a speed of 10.5 m/s, while object 2 is at rest. After the collision, object 2 is moving at a speed of 6.4 m/s and in a direction 37.6 above the positive x axis. The final velocity of object 1 makes an angle with the positive x direction, as shown After 2f Before 37.6 +x V1i 2i V1f Determine the magnitude and direction of the final velocity of object 1. We will use Equations 7.5.2, the conservation of momentum equations in component formExplanation / Answer
In x direction, Total Initial Momentum, px = m*v1i
In y direction, Total Initial Momentum, py = 0
Final Momentum in X dircetion,
pxf = m*V2f*cos(37.6) + m*V1f*cos()
Final Momentum in Y dircetion,
pyf = m*V2f*sin(37.6) - m*V1f*sin()
Gven,
v1f = 10.5 m/s
v2f = 6.4 m/s
Using Momentum Conservation,
Initial Momentum = Final momentum
In X axis,
Px = Pxf
m*v1i = m*V2f*cos(37.6) + m*V1f*cos()
10.5 = 6.4*cos(37.6) + V1f*cos()
V1f*cos() = 5.43 -------1
In y axis,
Py = Pyf
m*V2f*sin(37.6) - m*V1f*sin() = 0
V1f*sin() = 6.4*sin(37.6)
V1f*sin() = 3.9 --------2
Dividing 2/1
tan() = 3.9/5.43
= 35.7
(a)
V2fy = 6.4*sin(37.6) = 3.9 m/s
V2fx = 6.4*cos(37.6) = 5.07 m/s
(b)
V1fy = 5.43 m/s
V1fx = 3.9 m/s
(c)
Final Speed of object1,
V1 = 6.68 m/s
(d)
Angle from the diagram, = 35.7o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.