The conducting rod a b shown in the figure (Figure 1) makes frictionless contact
ID: 1443321 • Letter: T
Question
The conducting rod ab shown in the figure (Figure 1) makes frictionless contact with metal rails ca and db. The apparatus is in a uniform magnetic field of 0.600 T , perpendicular to the plane of the figure.
Part A
Find the magnitude of the emf induced in the rod when it is moving toward the right with a speed 7.20 m/s .
Part B
In what direction does the current flow in the rod?
Part C
If the resistance of the circuit abcd is a constant 3.50 ?,find the direction of the force required to keep the rod moving to the right with a constant speed of 7.20 m/s .
Part D
Find the magnitude of the force mentioned in part (C).
Explanation / Answer
Here ,
magnetic field , B = 0.6 T
L = 0.50 m
a)
magnitude of emf induced = B *v * L
magnitude of emf induced = 0.6 * 7.2 * 0.50
magnitude of emf induced = 2.16 V
the magnitude of emf induced is 2.16 V
b)
Using Lenz's law
the direction of current flow in the rod is ANTI ACLOCKWISE
c)
as the force that must be applied will be in the direction of velocity
the force required to be applied to the right
part D)
force needed = B * I* L
force needed = B * emf/R * L
force needed = 0.6 * (2.16/3.5) * 0.50
force needed = 0.185 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.