A long, straight wire lies along the z axis and carries a 4.10 A current in the
ID: 1444119 • Letter: A
Question
A long, straight wire lies along the zaxis and carries a 4.10 A current in the +zdirection. Find the magnetic field (magnitude and direction) produced at the following points by a 0.400 mm segment of the wire centered at the origin.
Part A
x=2.00m,y=0, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
x=0, y=2.00m, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
x=2.00m, y=2.00m, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
x=0, y=0, z=2.00m
Enter your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
A long, straight wire lies along the zaxis and carries a 4.10 A current in the +zdirection. Find the magnetic field (magnitude and direction) produced at the following points by a 0.400 mm segment of the wire centered at the origin.
Part A
x=2.00m,y=0, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
Bx,By,Bz = TSubmitMy AnswersGive Up
Part B
x=0, y=2.00m, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
Bx,By,Bz = TSubmitMy AnswersGive Up
Part C
x=2.00m, y=2.00m, z=0
Enter your answers numerically separated by commas.
Bx,By,Bz = TSubmitMy AnswersGive Up
Part D
x=0, y=0, z=2.00m
Enter your answers numerically separated by commas.
Bx,By,Bz = TSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
B = mu_not*i(dl X R)/(4*pi*R^3)
A) B = 4*pi*(10^-7)*4.1/(4*pi*2*2) = 1.025 *10^-7 T
B = 1.025 *10^-7 j T
B) B = 4*pi*(10^-7)*4.1/(4*pi*2*2) = 1.025 *10^-7 T
B = -1.025 *10^-7 i T
C) B = 4*pi*(10^-7)*4.1/(4*pi*2*2*2) = 0.5125 *10^-7 T
B = -0.3623 i + 0.3623 j
D) Zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.