The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.225 kg and length L = 0
ID: 1444170 • Letter: T
Question
The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.225 kg and length L = 0.300 m, with N = 50.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle Q to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.750 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane? AExplanation / Answer
given data
m=0.225kg
L=0.3m
N=50
B=0.750T
I=?
if you draw free body diagram, weight of the object will act down ward and resolve it...you will be getting
2NiLB sin = mgcos
mgsin = mg cos
2NiLB=mg
2*50*i*0.3*0.750=0.225*9.8
i=0.098A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.