A rectangular loop with L_1=0.15m and L_2 = 0.35 m is sitting in a magnetic fiel
ID: 1444226 • Letter: A
Question
A rectangular loop with L_1=0.15m and L_2 = 0.35 m is sitting in a magnetic field B = 0.15 T as shown in the figure. There is a counterclockwise current I = 0.85 A in the loop Randomized Variables L_1 = 0.15m L_2 = 0.35m B = 0.15 T I = 0.85 A Express the magnitude of the magnetic force on ab or cd, F_1 in terms of the length L_1, current I and magnetic field B. Part (b) Calculate the numerical value of the magnitude of the force, F_1 on ab or cd in N Part (c) Express the magnitude of the magnetic force on nc or ad, F_2 in terms of the length L_2, Current I and magnetic field B Part (d) Which direction does the force on ab act?Explanation / Answer
Here ,
L1 = 0.15 m
L2 = 0.35 m
B = 0.15 T
I = 0.85 A
part A)
F1 = B*I*L1
the magnitude of force F1 is B*I*L1
part B)
F1 = B*I*L1
F1 = 0.15 * 0.15 * 0.85
F1 = 0.0191 N
the value of F1 is 0.0191 N
part C)
for the force F2
theta = 0
F2 = B*I* L2 * sin(theta)
F2 = B*I* L2 * sin(0)
F2 = 0 N
part D)
as the magnetic force , F = IL X B
using right hand rule
the direction of force is out of the page
OUT OF SCREEN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.