A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 210 mH, a capacitor of 5
ID: 1444493 • Letter: A
Question
A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 210 mH, a capacitor of 5.30 muF, and a generator with deltav_max = 240 V operating at 50.0 Hz. The maximum current in the circuit is 150 mA. (a) Calculate the inductive reactance. Calculate the capacitive reactance. Calculate the impedance. Impedance is the effective resistance as a function of frequency. If you know the maximum current and the maximum voltage, how do you find the impedance? kohm Calculate the resistance in the circuit. The impedance is a function of the resistance and the impedances of the inductor and capacitor, kohm Calculate the phase angle between the current and the generator voltage. The phase angle is a function of the resistance and the reactances of the capacitor and the inductor.Explanation / Answer
Here
Inductance = 210mh
Capacitance = 5x10-6F
Operating frequency =50Hz
Current = 150mA
Now angular frequency = 2f = 2x3.14x50 = 314rad/s
Impedance (Z) = V/I = 240/0.150 =1600=1.6k
The capacitive reactance is,
XC= 1/(2fC)
=636.94 (~637 )
The inductive reactance is,
Now the resistance R = sqrt ( Xc2 +XL2) = srqt ( 6372+662)
R = 640.41
The phase angle = tan-1( (XC-XL) /(R)) = tan-1(637-66 / 640.41)
= 41.72 (~42O)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.