A long pair of insulated wires serves to conduct 24.5 A of dc current to and fro
ID: 1444649 • Letter: A
Question
A long pair of insulated wires serves to conduct 24.5 A of dc current to and from an instrument. A third wire is placed in the plane of the two wires shown in (Figure 1) parallel and just to the right. If it carries 27.0 A upward, what force per meter of length does it exert on each of the other two wires? Assume it is 2.8mm from the nearest wire, center to center. Part A: Determine the force per meter exerted by the third wire on the right wire shown in the figure. answer: 4.7X10^-2 N/m Part B: Determine the direction of the force exerted by the third wire on the right wire shown in the figure. Answer: to the left or to the right????????
Explanation / Answer
F = uo*I1*I2/2pi*d
d =2.8 mm
I1 = 24.5 A
I2 = 27 A
F = 0.04725 N
part b )
towards left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.