Two blocks of masses m1 = 1.96 kg and m2 = 4.36 kg are each released from rest a
ID: 1444830 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 1.96 kg and m2 = 4.36 kg are each released from rest at a height of h = 4.90 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision.
A. Determine the velocity of the m1 = 1.96 kg block just before the collision.
B. Determine the magnitude of the velocity of the m2 = 4.36 kg block just after the collision.
C. Determine the magnitude of the velocity of the m1 = 1.96 kg block just after the collision.
D. Determine the maximum heights to which m2 rises after collision.
E. Determine the maximum heights to which m1 rises after collision.
n2 Im,Explanation / Answer
a) Potential energy will convert into kinetic energy
=> 0.5*m1*V^2 = m1*g*h
=> v= sqrt(2gH) = sqrt(2*9.8*4.9) = 9.8 m/s Answer
b) Velocity will just interchange
So V2 = 9.8 towards right
c) V1 = 9.8 towards right
d) Since velocity is same both will reach at same height
=> h = 4..9 m
e) h = 4.9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.