A particle of charge 21 µC and mass 1.5 10-15 kg moves at a speed of 2240 m/s, a
ID: 1444871 • Letter: A
Question
A particle of charge 21 µC and mass 1.5 10-15 kg moves at a speed of 2240 m/s, and its velocity vector lies in the x—y plane. There is a magnetic field of magnitude 0.90 T along the +z direction. The magnetic force on the particle causes the particle to move in a circle that lies in the x—y plane.
(a) Find the radius of this circle.
(b) Find the period of the motion.
(c) If the particle is moving parallel to +y at t = 0, is the circular motion clockwise or is it counterclockwise as viewed from along the +z axis?
Explanation / Answer
centripetal force = magnetic force
mv^2/r = qvB
r = mv/qB
given :
m = 1.5 x 10^-15 kg
v = 2240 m/s
q = 21 x 10^-6 C
B = 0.90 T
r = 1.78 x 10^-7 m
part b )
T = 2pi*r/v
T = 4.9867 x 10^-10 s
part c )
by right hand rule clock wise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.