You are a project manager for a manufacturing company. One of the machine parts
ID: 1445310 • Letter: Y
Question
You are a project manager for a manufacturing company. One of the machine parts on the assembly line is a thin, uniform rod that is 60.0 cm long and has mass 0.450 kg .
A. What is the moment of inertia of this rod for an axis at its center, perpendicular to the rod?
B. One of your engineers has proposed to reduce the moment of inertia by bending the rod at its center into a V-shape, with a 60.0 angle at its vertex. What would be the moment of inertia of this bent rod about an axis perpendicular to the plane of the V at its vertex?
Explanation / Answer
m = 0.45 kg
length , l = 0.6 m
(a)
the moment of inertia , I = m.L2/12
I = (0.45) .( 0.6)2 /12
I = 0.0135 kg.m2
(b)
the moment of inertia of this bent rod about an axis perpendicular to the plane of the V at its vertex ,
I = 2 * (m/2) . (l/2)2 /3
I = 2 * ( 0.45/2) * ( 0.3)2 /3
I = 0.0135 kg.m2
the moment of inertia of this bent rod about an axis perpendicular to the plane of the V at its vertex is 0.0135 kg.m2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.