The following graph shows the voltage and current through a single circuit eleme
ID: 1445339 • Letter: T
Question
The following graph shows the voltage and current through a single circuit element. Vp=77 V, Ip = 4.2 A, t1=.0172 s.
The circuit element above is either a resistor, an inductor, or a capacitor. Use the graph and what you know of circuit elements to determine what type of element is shown in the graph. If it is a resistor what is it's resistance? if it is an inductor what is its inductance? If it is a capacitor what is its capacitance?
I'm pretty sure it's an inductor but I'm not sure how to find the inductance.
Voltage ' Current . it t (s) 0 t1Explanation / Answer
as voltage leads the current by a phase of 90 degree. So the element is an inductor.
t1 = 1.5 T T = time period for one sine wave = 6.28/w
t1/1.5 = 6.28/w => w = 547.9522 rad/sec
now Vp = IpwL => L = 77/(4.2 x 547.9522) = 0.033458 H = 33.458 mH
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.