The disk in the figure (Figure 1) is uniformly charged to 7.2 C and has area 0.1
ID: 1445468 • Letter: T
Question
The disk in the figure (Figure 1) is uniformly charged to 7.2 C and has area 0.19 m2 .
Part A
Find the approximate field strength 1 mm from the disk, not near an edge.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the approximate field strength 2.9 m from the disk.
Express your answer using two significant figures.
Figure 1 of 1
The disk in the figure (Figure 1) is uniformly charged to 7.2 C and has area 0.19 m2 .
Part A
Find the approximate field strength 1 mm from the disk, not near an edge.
Express your answer using two significant figures.
E1 = N/CPart B
Find the approximate field strength 2.9 m from the disk.
Express your answer using two significant figures.
E2 = N/CFigure 1 of 1
Explanation / Answer
field due to charged disk:
E = 2pi sigma k [ 1 - (x / sqrt(x^2 + R^2) ) ]
sigma = (7.2 / 0.19) uC/ m^2 = 37.89 x 10^-6 C /m^2
x = 1 x 10^-3 m
pi r^2 = 0.19
r = 0.246 m
E = (2 x pi x 37.78 x 10^-6 ) [ 1 - (0.001 / sqrt(0.001^2 + 0.246^2) ]
E = 2.36 x 10^-4 N/C
B) now x = 2.9 m
E = (2 x pi x 37.78 x 10^-6 ) [ 1 - (2.9/ sqrt(2.91^2 + 0.246^2) ]
E = 8.495 x 10^-7 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.