A square, 40-turn coil 10.0 cm on a side with a resistance of 0.820 ohm is place
ID: 1445528 • Letter: A
Question
A square, 40-turn coil 10.0 cm on a side with a resistance of 0.820 ohm is placed between the poles of a large electromagnet. The electromagnet produces a constant, uniform magnetic field of 0.600 T directed into the page. As suggested by the figure below the field drops sharply to zero at the edges of the magnet. The coil moves to the right at a constant velocity of 2.00 cm/s. Determine the magnitude of the force on the right-hand segment of the coil while the coil is leaving the field. Determine the magnitude of the force on the left segment of the coil while the coil is leaving the field. (Express your answer to two significant figures.)Explanation / Answer
1.
when coil starts to leave the field , right arm is outside the magnetic field . hence this arm does not experience any magnetic force .
2.
E = induced emf is the coild = NBLV = 40 x 0.6 x 0.1 x 0.02 = 0.048 volts
current in the coil = i = E/R = 0.048 / 0.82 = 0.0585 A
magnitude of force is given as
F = i BL = 0.0585 x 0.6 x 0.1 = 0.00351 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.