The spring shown in the figure is compressed 41 cm and used to launch a 100 kg p
ID: 1445702 • Letter: T
Question
The spring shown in the figure is compressed 41 cm and used to launch a 100 kg physics student. The track is frictionless until it starts up the incline. The student's coefficient of kinetic friction on the 30 incline is 0.14 . (Figure 1) k=80,000 N/m Part A What is the student's speed just after losing contact with the spring? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Part B How far up the incline does the student go? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1383427/7/knight_Figure_11_54.jpg
Explanation / Answer
Let the initial velocity be V.
1/2 mv^2=1/2 kx^2
1/2 (100)v^2=1/2 (80000)(0.41)^2
V=11.60 m/s
Let the speed of student at bottom most point be V1.
1/2(100) V^2=1/2(100) (11.60)^2 +(100)(9.8)(10)
V1=18.18 m/s
Let he goes L m up the incline.
Height= L sin 30=L/2
Again equating work done and energy
1/2 (100)(18.18)^2= 100(9.8)(L/2)+ (0.14)(100)(9.8)cos 30 L
165.26=17.02 L
L=9.71 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.