Two neutron stars are separated by a distance of 4.0 Times 10^10 m. They each ha
ID: 1445920 • Letter: T
Question
Two neutron stars are separated by a distance of 4.0 Times 10^10 m. They each have a mass of 1.0 Times 10^10 kg and a radius of 1.0 Times 10^3 m. They are initially at rest with respect to each other. As measured from that rest frame, how fast are they moving at the following positions? Their separation has decreased to one-half its initial value. They are about to collide. Did you conserve the mechanical energy (the sum of the kinetieand potential energies)? Did you use GMm/r for the potential energy?Explanation / Answer
a)
Conserving mechanical energy:
GMm/(R/2) - GMm/R = 2*(0.5*m*v^2)
So, GM/R = v^2
So, 6.67*10^-11*1*10^30/(4*10^10) = v^2
So, v = 40835 m/s <-------answer
b)
When they are about to collide, conserving mechanical energy:
GMm/((2*10^5)) - GMm/R = 2*(0.5*m*v^2)
So, GM/(2*10^5) - GM/R = v^2
So, 6.67*10^-11*1*10^30(1/(2*10^5) - 1/(4*10^10)) = v^2
So, v = 1.83*10^7 m/s <--------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.