A coaxial cable is constructed from a central cylindrical conductor of radius r_
ID: 1446077 • Letter: A
Question
A coaxial cable is constructed from a central cylindrical conductor of radius r_A = 1.30 cm carrying current I_A = 7.90 A in the positive x direction and a concentric conducting cylindrical shell with inner radius r_B = 14.0 cm and outer radius r_c = 15.0 cm with a current of 34.0 A in the negative x direction (see figure below). What are the magnitude and direction of the magnetic field at the following points? at point O, a distance of 10.0 cm from the center of the coaxial cable along the y axis at point magnitude direction P, a distance of 20.0 cm from the center of the coaxial cable along the y axisExplanation / Answer
Here ,
IA = 7.90 A
rB = 14 cm
IB = 34 A
a) at point O
magentic field is due to current IA only
B = u0 * IA/(2pi * r)
B = 4pi *10^-7 * 7.90/(2pi * 0.10)
B = 1.58 *10^-5 T
the magentic field is 1.58 *10^-5 T
the direction of magentic field is in +z direction
b)
at the point 20 cm away
B = u0 * (IB - IA)/(2pi * r)
B = 4pi *10^-7 * (34 - 7.90)/(2pi * 0.10)
B = 5.221 *10^-5 T
the magentic field is 5.221 *10^-5 T
the direction of magnetic field is -ve z -direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.