A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young\'s double-
ID: 1446326 • Letter: A
Question
A physics professor wants to perform a lecture demonstration of Young's double-slit experiment for her class using the 633-nm light from a He -Ne laser. Because the lecture hall is very large, the interference pattern will be projected on a wall that is 4.0 m from the slits. For easy viewing by all students in the class, the professor wants the distance between the m = 0 and m = 1 maxima to be 25 cm . What slit separation is required in order to produce the desired interference pattern?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
here,
wavelength of light , lamda = 633 * 10^-9 m
distance of screen , D = 4 m
let the slit width be d
y = lamda * D/ d
0.25 = 6.33 * 10^-9 * 4 /d
d = 1.01 * 10^-7 m
the slit separation is required in order to produce the desired interference pattern is 1.01 * 10^-7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.