Human Rotational Energy. A dancer is spinning at 72 rpm about an axis through he
ID: 1446390 • Letter: H
Question
Human Rotational Energy. A dancer is spinning at 72 rpm about an axis through her center with her arms outstretched, as shown in the following figure. From biomedical measurements, the typical distribution of mass in a human body is as follows: Head: 7.0% Arms: 13%(for both) Trunk and legs: 80.0% Suppose the mass of the dancer is 63.0 kg , the diameter of her head is 16 cm, the width of her body is 24 cm, and the length of her arms is 60 cm. A.Calculate moment of inertia about dancer spin axis. Use the figures in the following table to model reasonable approximations for the pertinent parts of your body. B. Calculate your rotational kinetic energy.
Explanation / Answer
here,
angular speed of dancer , w = 72 rpm
w = 7.54 rad/s
mass of man , m = 63 kg
mass of head , mh = 0.07 * m
mass of arms , ma = 0.13 m
mass of trunk and legs , ml = 0.8 *m
radius of head , r = 0.08 m
width of body , w = 24 cm
radius , r' = 0.12 m
length of arms , l = 0.6 m
A)
moment of inertia , I = Ihead + Ibody + Iarms
I = 0.4 * mh * r^2 + 0.5 * mb * r'^2 + ma * l^2 /3
I = 63 * ( 0.4 * 0.07 * 0.08^2 + 0.5 * 0.8 * 0.12^2 + 0.13 * 0.6^2 /3 )
I = 1.36 kg.m^2
the rotation moment of inertia of the object is 1.36 kg.m^2
b)
rotational kinetic energy , KE = 0.5 * I * w^2
KE = 0.5 * 1.36 * 7.54^2
KE = 38.62 J
the rotational kinetic energy is 38.62 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.