This Pre-lab is due when you come in to do the experiment. Show your work for ev
ID: 1446560 • Letter: T
Question
This Pre-lab is due when you come in to do the experiment. Show your work for everything that is not from ID Stats, enter those results in the table's blank spots to three decimal places. Your final answer ought to come out to p = (4.268 plus or minus 0.012)timesl0^4 g. cm/s. A ball of mass m is fired off a table in the horizontal direction. It lands a distance x away after falling a height y. Calculate and formally report the ball's horizontal momentum based on the following measurements. Use g = 980.35 cm/s^2.
Explanation / Answer
1) Here, t1 = sqrt(2 * 104.96/980.35)
= 0.462 sec
=> Vx1 = 276.72/0.462
= 598.96 cm/sec
=> p1 = 4.231 * 104 gm . cm/sec
2) Here, t2 = sqrt(2 * 104.95/980.35)
= 0.4627 sec
=> Vx2 = 281.20/0.4627
= 607.73 cm/sec
=> p2 = 4.291 * 104 gm . cm/sec
3) Here, t3 = sqrt(2 * 105.05/980.35)
= 0.463 sec
=> Vx3 = 278.32/0.463
= 601.123 cm/sec
=> p3 = 4.246 * 104 gm . cm/sec
4) Here, t4 = sqrt(2 * 104.99/980.35)
= 0.4628 sec
=> Vx4 = 281.87/0.4628
= 609.05 cm/sec
=> p4 = 4.299 * 104 gm . cm/sec
=> mean p = (p1 + p2 + p3 + p4)/4
= (4.266 +- 0.012) * 104 gm . cm/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.