19) Two electrons are 20.0mm apart at closest approach. What is the magnitude of
ID: 1446855 • Letter: 1
Question
19) Two electrons are 20.0mm apart at closest approach. What is the magnitude of the maximum electric force that they exert on each other? (e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/40 = 9.0*109 N · m2/C2)
A) 5.8 × 10-25 N
B) 2.3 × 1010 N
C) 2.3 N
D) 5.8 × 10-27 N
20) A small object with a 5.0-µC charge is accelerating horizontally on a friction-free surface at 0.0050 m/s2 due only to an electric field. If the object has a mass of 2.0 g, what is the magnitude of the electric field?
A) 2.0 N/C
B) 4.0 N/C
C) 0.0020 N/C
D) 0.0040 N/C
E) 1.0 N/C
21) A parallel-plate capacitor is constructed of two square plates, size L x L separated by distance d. The plates are given charge ± Q. What is the ratio of the final electric field strength to the initial electric field strength if L is reduced to half?
A. 0.25
B. 4
C. 0.5
D. 1
Explanation / Answer
19) F =kq^2 /r^2. =9×10^9×(1.6×10^-23)^2 /0.02^2
= 5.8 × 10^-25 N
option A is correct
20)E= ma/q =0.002×0.005/(5×10^-6) = 2 N/C
option A is correct
21) when L becomes half, area becomes one fourth, capacitance becomes one fourth and voltage becomes 4 times and electric field 4 times..
B option is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.