?The diagram below depicts a rectangular wire loop of widtha = 15.5 cm and heigh
ID: 1446912 • Letter: #
Question
?The diagram below depicts a rectangular wire loop of widtha = 15.5 cm and height b = 7.60 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.10 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.60 T that points in a vertical direction as shown in the diagram, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless, but two masses m = 6.10 g are suspended at the lower corners. What is the angle, ?, at which the loop is in equilibrium?
Explanation / Answer
Force on side a = BIl (towards right)
Force of gravity on side a = 2mg (downwards)
the sides b will be in tension, due to these forces, let the tension be T
so by applying force balance perpendicular to the loop
2mgsin(theta) = BIlcos(theta)
tan(theta) = BIL/2mg = 0.6*0.1*0.155/2*0.0061*9.8 = 0.0777
theta = 4.447 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.