A single car on a roller-coaster track starts from rest from the top hill A(25m)
ID: 1446949 • Letter: A
Question
A single car on a roller-coaster track starts from rest from the top hill A(25m) above the base of the track. Hill B(20m). Hill C(20m). Hill D(20m). Use g = 10 m/sˆ2. Total mass of the car is 200 kg.
A) The top of hill B is shaped like a circular arc with r=10m. Calculate the normal force that is applied to the car as the car passes over the top of hill B. (Assume no work is done by non-conservative forces)
B) Calculate the work done on the car by the resistive forces as the car travels from the top hill A to the top hill B.
Explanation / Answer
velocity of car at hill b is V
by conservation of energy
mgh=1/2*m*v2
200*10*(25-20) = 1/2*200*v2
V = 10 m/s
hence normal force
F = mg-m*v2/R = 200*10-200*10/10 = 1800 newton
b) since work done by non conservative forces are zero
the work done on the car by the resistive forces as the car travels from the top hill A to the top hill B = 0 newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.