Two converging lenses (f1 = 9.00 cm and f2 =6.00 cm) are separated by 18.0 cm. T
ID: 1447033 • Letter: T
Question
Two converging lenses (f1 = 9.00 cm and f2 =6.00 cm) are separated by 18.0 cm. The lens on the left has thelonger focal length. An object stands 12.0 cm to the left of theleft-hand lens in the combination. a) Graphically locate the image. Use a full sheet of paper and drawto scale. Use a ruler! b) Calculate the final image distance relative to the lens on theright. c) Calculate the overall magnification. d) Is the final image real or virtual? e) Is the final image upright or inverted? f) Is the final image larger or smaller?
Explanation / Answer
lens formula and magnification
1/v -1/u = 1/f and m = v/u
v=> image distance and u for objecct now
f1 = +9 and f2 = +6 , d= 18 cm
u = -12
locate the image formed by lense 1
1/v-1/ -12 = 1/ 9
v1= 36
m1 = v /u = 36/ -9 = - 4 inverted real
now this image will work as object for second lense
distance from second lens from this image = 36- 18 = 18 cm
u = -18
now find the image
1/ v- 1/ -18 = 1/ 6
v = 9 cm this real image inverted
m = v/u = 9/ -6 = -1.5
so final image will be upright and real image and distance from right lense = 9 cm
total megnification = -4*-1.5 = 6 it wll be large
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.