A 63-cm-diameter wheel accelerates uniformly about its center from 130 rpm to 25
ID: 1447233 • Letter: A
Question
A 63-cm-diameter wheel accelerates uniformly about its center from 130 rpm to 250 rpm in 4.0 s.
A) Determine its angular acceleration.
B) Determine the radial component of the linear acceleration of a point on the edge of the wheel 2.0 s after it has started accelerating. Don't forget that the wheel has an initial angular velocity when it started accelerating.
C) Determine the tangential component of the linear acceleration of a point on the edge of the wheel 2.0 s after it has started accelerating
Explanation / Answer
Here,
radius ,r = 63/2 = 31.5 cm
w1 = 130 rpm = 13.611 rad/s
w2 = 250 rpm = 26.2 rad/s
time , t = 4 s
a) let the angular accelearation is a
a = (w2 - w1)/t
a = (26.2 - 13.611)/4
a = 3.141 rad/s^2
tha angular acceleration is 3.141 rad/s^2
B)
radial component of linear acceleartion = a * radius
radial component of linear acceleartion = 3.141 * 0.315
radial component of linear acceleartion = 0.989 m/s
C)
let the angular velcity after 2 s is wf
wf = w1 + a * t
wf = 13.611 + 3.141 * 2
wf = 19.9 rad/s
tangential component of acceleration = wf^2 * r
tangential component of acceleration = 19.9^2 * 0.315
tangential component of acceleration = 124.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.