QUESTION 1 When you quadruple the tension in a cord carrying a wave of constant
ID: 1447348 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
When you quadruple the tension in a cord carrying a wave of constant frequency, the wavelength of the wave will
A) Double
B) Halve
C) Increase by a factor 4
D) Decrease by a factor 4
QUESTION 2
A cord of length 2 meters and mass 400 grams has a weight of 250 grams suspended form one end. The wave speed of a wave traveling along the cord is
A)1.12 m/s
B) 1.25 m/s
C)3.5 m/s
D) 12.25 m/s
QUESTION 3
A cord of length 4 meters has a wave speed of 12 m/s. If you observe a standing wave with 2 nodes the frequency of the wave is
A) 3 Hz
B) 1.5 Hz
C) 6 Hz
D) 12 Hz
QUESTION 4
During the experiment you will increase the frequency to get more nodes on the standing wave, while keeping the tension constant. This will result in
A) A larger value for the wavelength
B) A smaller value for the wavelength
C) The same value for the wavelength
D) More information is needed to answer this question
QUESTION 5
During the experiment you will increase the frequency to get more nodes on the standing wave, while keeping the tension constant. This will result in
A) A larger value for the wave speed
B) A smaller value for the wave speed
C) The same value for the wave speed
D) More information is needed to answer this question
QUESTION 6
Assume you are building a guitar and you are limited by the physical size and strength of the instrument. That is, the length of the strings and the amount of tension you can use is fixed and constant for all the strings. How can you change the fundamental frequency of vibration of each string?
A) By changing the mass of the string
B) By using a larger amplitude
C) By using more force to pluck the string
D) By plucking the string faster (at a higher frequency)
Explanation / Answer
1)
velocity,
v = sqrt (T/miu)
miu = m/L
when T becomes 4 times, v doubles
wavelength = v/f
f is frequency
when v doubles, wavelength will double
Answer: A
2)
miu = m/L = 0.4 Kg/2 m = 0.2 Kg/m
T = M*g = 0.25 Kg* 9.8 m/s^2 = 2.45 N
v = sqrt (T/miu)
= sqrt (2.45/0.2)
= 3.5 m/s
Answer: 3.5 m/s
3)
L = wavelength
wavelength = 4 m
v = 12 m/s
f = v/wavelength
= 12/4
= 3 Hz
Answer: 3 Hz
I am allowed to answer only 1 questiobn at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.