A 40-g block of ice is cooled to -68 degree C and is then added to 590 g of wate
ID: 1447634 • Letter: A
Question
A 40-g block of ice is cooled to -68 degree C and is then added to 590 g of water in an 80-g copper calorimeter at a temperature of 23 degree C. Determine the final temperature of the system consisting of the ice, water, and calorimeter. (If not all the ice melts, determine how much ice is left.) Remember that the ice must first warm to 0degree C, melt, and then continue warming as water. (The specific heat of ice is 0.500 cal/g middot degree C = 2,090 J/kg middot degree C.) Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.degree CExplanation / Answer
Here Q1 + Q2 + Q3+ Q4+Q5 = 0 OR may not be 0
Q1 is the quantity of heat for ice
Q2 heat for ice to melt
Q3 heat of warm water
Q4 energy coming out of copper
Q5 energy coming out of water
NOW WE HAVE TO CHECK THE VALUES OF
Q1 + Q2 = -Q4 - Q5
(heat is added) = ( heat taken away)
if L.H.S > RHS ,then ice didnt melt
if L.H.S < RHS, ice didnt melt and cold water warms up
where Q2 is the phase change
from the table , L.H.S is greater ,and so ice is left
Q1 = MASS * SPECIFIC HEAT * CHANGE IN TEMP
= 0.04 * 2090*68
= 5684.8J
Q2 = mass*latent heat
= 0.04 *333000
= 13320 J
let p = Q1 + Q2
= 5684.8J + 13320 J
= 19004.8
Q4 = -56804.02
Q5 = 712.08
- (Q4 +Q5) = -(-56091.94) J
= + 56091.94 J
IN isolated system ,
Q3+ Q4 + Q5 = -(Q1+ Q2)
= -p
and let k = (mass of warm water * specific heat of warm water ) + (mass of copper *specific heat of copper)
=0.590* 4186 + 0.08 * 387
k= 2500.7
Calculating for temperature final we have,
Tf = (-p / k + T i of warm water) / [( mass of ice * specific heat of ice / k ) + 1 )]
substituting the values we get,
Tf = [(-19004.8/2500.7 ) + 23] / [(0.04*4186/2500.7) + 1]
= 15.400 / 1.066957
= 14.433571 degrees c
hence the final temp = 14.4335 C
part 2:
to find the mass of ice left,
ice did not melt so ,
Q1 +Q2+Q4+Q5 =0
Q2 IS THE phase change
Q2 = mass of phase * latent heat
final temperature =0
mass of phase = mass of ice left
therefore mass of ice left = mice = (-Q1-Q4-Q5) /L
= (-5684.8J + 56091.94 J) / 333000
= 0.1513 Kg
= 151.372 g
ICE MELT COLD WATER WARM WATER COPPER M 0.04 0.04 0.04 0.590 0.08 C 2090 4186 4186 387 Tf 0 ? it may or may not be zero it may or may not be zero Ti -68 0 23 23 dT 68 ? -23 23 L NA 333000 NA NA NARelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.