What current flows through the bulb of a 3.15 V flashlight when its hot resistan
ID: 1447648 • Letter: W
Question
What current flows through the bulb of a 3.15 V flashlight when its hot resistance is 3.85 a? If the 0.150 mm diameter tungsten filament in a light bulb is to have a resistance of 0.200 at 20.0 degree C, how long should it be? What current flows through a 2.58 cm diameter rod of pure silicon that is 18.0 cm long, when 1000 V is applied to it? (Such a rod may be used to make nuclear particle detectors, for example.) A certain circuit breaker trips when the rms current is 10.5 A. What is the corresponding peak current? A tourist takes his 22.5 W, 120 V AC razor to Europe, finds a special adapter, and plugs it into 230 V AC. Assuming constant resistance, what power does the razor consume as it is ruined?Explanation / Answer
(1)
I = V/R =3.15/3.85 = 0.8181 A
(2)
R = rho L/A
L = RA/ rho.
=0.2(pi ( 0.150* 10^-3 /2)^2/5.6* 10^-8
=6.3 * 10^-2 m
(3)
I = V/R = V/ rho L/A
=1000 V/(0.1)(0.18)/ pi (2.58 * 10^-2/2)^2
=29 A
here rho I took 0.1 it varies from 0.1 to 60 if you have particular value you will get different answer
(4)
I _rms = I_max/ sqrt 2
I_max = 10.5 ( 1.414) = 14.847 A
(5)
P1= V1^2/R
P2 = V2^2/R
P2= P1 (V2/V1)^2.=22.5( 230/120)^2 = 82.65625 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.