A bicycle wheel (hoop) with a mass of 4.1 kg and a radius of 0.14 m is on the to
ID: 1447701 • Letter: A
Question
A bicycle wheel (hoop) with a mass of 4.1 kg and a radius of 0.14 m is on the top of a hill. The hill has a height of 34 m . The bicycle wheel (hoop) is initially at rest at the top of the hill and then rolls without slipping down to the bottom of the hill.
Part A
Which of the following is the correct formual for the moment of intertia for a bicycle wheel (hoop)?
2/3MR^2
1/3MR^2
1/2MR^2
MR^2
2/5MR^2
Part B
What is the moment of intertia for the bicycle wheel (hoop)?
Part C
What is the velocity of the bicycle wheel (hoop) at the bottom of the hill?
Part D
If the bicycle wheel (hoop) does not roll, but instead slips so that it slides down the hill, what is the velocity at the bottom of the hill?
Explanation / Answer
here,
mass , m = 4.1 2g
radius , r = 0.14 m
height , h = 34 m
A)
the moment of intertia for a bicycle wheel (hoop) is M*R^2
B)
the moment of intertia for the bicycle wheel (hoop) is M*R^2
C)
let the velocity of the bicycle wheel (hoop) at the bottom of the hill be v
using consrevation of energy
potential energy lost = kinetic energy gained
m * g * h = 0.5 * m * v^2 + 0.5 * I * w^2
m * g * h = 0.5 * m * v^2 + 0.5 * (m*r^2) * (v/r)^2
g * h = v^2
9.8 * 34 = v^2
v = 18.25 m/s
the velocity of the bicycle wheel (hoop) at the bottom of the hill is 18.25 m/s
D)
if the wheel does not rolls, there is no rotational energy
so ,
potential energy lost = kinetic energy gained
m * g * h = 0.5 * m * v^2
9.8 * 34 = 0.5 * v^2
v = 25.81 m/s
the velocity at the bottom of the hill is 25.81 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.