Could someone please help and give details on how you solve this? A friction wel
ID: 1447809 • Letter: C
Question
Could someone please help and give details on how you solve this?
A friction welding machine is butt-welding two steel pipes together. Initially the spinning pipe is rotating against the stationary pipe at a rate of (rounds per minute). 25 seconds later the spinning pipe comes to rest and the molten steel between the two pipes begins to cool. Assuming that the deceleration of the moving pipe was uniform, how many revolutions did the moving pipe make before coming to rest? revolutions (plusminus 0.5 revolutions)Explanation / Answer
given
wi = 676 rpm
wf = 0
t = 25 s = 25/60 = 0.4167 min
angular ancceleration, alfa = (wf - wi)/t
= (0 - 676)/0.4167
= -1622.4 rev/min^2
let theta is the angular displacemnt.
now apply, theta = wi*t + 0.5*alfa*t^2
= 676*0.4167 + 0.5*(-1622.4)*0.4167^2
= 140.8 revolutions.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.