An electric fan is turned off, and it\'s angular velocity decreases uniformly fr
ID: 1447832 • Letter: A
Question
An electric fan is turned off, and it's angular velocity decreases uniformly from 630 rev/min to 220 rev/min in 5.0 seconds. A. Find the angular acceleration in rev/s^2. B. Find the number of revolutions made by the motor in the 5 second interval. C. How many more seconds are required for the far to come to rest if the angular acceleration remains constant at the value calculated in part A? An electric fan is turned off, and it's angular velocity decreases uniformly from 630 rev/min to 220 rev/min in 5.0 seconds. A. Find the angular acceleration in rev/s^2. B. Find the number of revolutions made by the motor in the 5 second interval. C. How many more seconds are required for the far to come to rest if the angular acceleration remains constant at the value calculated in part A? A. Find the angular acceleration in rev/s^2. B. Find the number of revolutions made by the motor in the 5 second interval. C. How many more seconds are required for the far to come to rest if the angular acceleration remains constant at the value calculated in part A?Explanation / Answer
angular accleration a = rate of change of angular velocity
a = (wf - Wi)/t
Wf = 220 * 2pi/60 = 23.03 rad/s
Wi = 630 * 2 pi/60 = 66 rad/s
ang accleration a = (23.03- 66)/5
ang accleration = - 8.6 rad/s^2
------------------------------------
part B
let the number of revolutions made is n
By f^2 = 1^2 - 2
2 * 8.6 * = (66)^2 - (23.03)^2
= 222.41 rad = 222.41* 180/ = 12743.15
n = 12743.15/360
n =35 evolutions
------------------------------------------------------
C)
Wf - Wt = At
t = Wf/A
t = 66/8.65
t = 7.63 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.