5. A GI Joe squadron in their submarine is in pursuit of a Cobra submarine. The
ID: 1447840 • Letter: 5
Question
5. A GI Joe squadron in their submarine is in pursuit of a Cobra submarine. The GI Joe commander knows he must be 100 meters from the Cobra sub to launch a torpedo that will cripple the Cobra sub. The commander sends a sonar ping at a frequency of 2000 Hz and receives a reflected signal 0.631 seconds later at a frequency of 2010 Hz. If the speed of the GI Joe sub is 10.0 m/s, how long must the commander wait, after receiving the reflected ping, to fire the torpedo? (Note: the speed of sound in water is 1420 m/s.) Answer 98.0 s Step by Step, Thank You
Explanation / Answer
speed of sound in water = 1420 m/s
time of reception = 0.631 s
so distance travelled by sound in this time = 1420 * 0.631 =896.02 m
this includes to and fro...
In this time the GI joe ship moves by 10* 0.631 = 6.31 m....
so if distance between GI joe and cobra at sonar ping = x
x+ x-6.31 = 896.02
x = 451.165 m
so present distance = 451.165 -6.31 = 444.855 m
so Gi joe should wait 444.855 / 10 = 44.4855 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.