You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1447869 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.395 kg ball that is traveling horizontally at 12.0 m/s . Your mass is 63.0 kg . Part A If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards? v = cm/s SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again Part B If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.20 m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision? v = cm/s SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
a) By the conservation of momentum, we have
mu = (M+m)V
0.395*12 = (63+0.395)*V
V = 0.0747 m/s = 7.47 cm/s
b) by the conservation of momentum we have
mu = Mv1 + mv2
0.395*12 = 63v1 + 0.395*(-8.2)
v1 = 0.1267 m/s = 12.67 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.