A roller-coaster car may be represented by a block of mass 50.0 kg . The car is
ID: 1447917 • Letter: A
Question
A roller-coaster car may be represented by a block of mass 50.0 kg . The car is released from rest at a height h = 45.0 m above the ground and slides along a frictionless track. The car encounters a loop of radius R = 15.0 m at ground level, as shown. As you will learn in the course of this problem, the initial height 45.0 m is great enough so that the car never loses contact with the track.
Part A
Find the kinetic energy K of the car at the top of the loop.
Part B
Find the minimum initial height hmin at which the car can be released that still allows the car to stay in contact with the track at the top of the loop.
Explanation / Answer
Here,
mass , m = 50 Kg
h = 45 m
R = 15 m
part A)
at the top of the loop
kinetic energy of the car = m * g * (h - 2R)
kinetic energy of the car = 50 * 9.8 * (45 -2 * 735015)
kinetic energy of the car = 7350 J
part B)
minimum speed at the top is u
m*u^2/r = m * g
u^2/(15) = 9.8
u^2 = 147
Minimum initial height is v
Using conservation of energy
0.5 * m * u^2 = m * g * (h - 2R)
0.5 * 147 = 9.8 * (h - 2 * 15)
h = 37.5 m
tge minimum initial height is 37.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.