Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You plan to take a trip to the moon. Since you do not have a traditional spacesh

ID: 1448191 • Letter: Y

Question

You plan to take a trip to the moon. Since you do not have a traditional spaceship with rockets, you will need to leave the earth with enough speed to make it to the moon. Some information that will help during this problem: m_earth = 5.9742 Times 10^24 kg r_earth = 6.3781 Times 10^6 m m_moon = 7.36 Times 10^22 kg r_moon = 1.7374 Times 10^6 m d_earth to moon = 3.844 Times 10^8 m (center to center) G = 6.67428 Times 10^-11 N-m^2/kg^2 On your first attempt you leave the surface of the earth at v = 5534 m/s. How far from the center of the earth will you get? Since that is not far enough, you consult a friend who calculates (correctly) the minimum speed needed as v_min = 11068 m/s. If you leave the surface of the earth at this speed, how fast will you be moving at the surface of the moon? Which of the following would change the minimum velocity needed to make it to the moon? the mass of the earth the radius of the earth the mass of the spaceship Below is some space to write notes on this problem

Explanation / Answer

1)

x = 6.678*10^-11*5.97*10^24/(0.5*5534^2) = 26004700.19 m

2)

6.678*10^-11*7.36*10^22/(3.8*10^8) + 0.5*11068^2 = 0.5*v^2 + 6.678*10^-11*5.97*10^24/(3.8*10^8)

v = 10974.09 m/s

3)

mass of the earth

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote