Help with part b electro magnetism phsics 2 tem 12 You have 10 m of 0.48 mm -dia
ID: 1448262 • Letter: H
Question
Help with part b electro magnetism phsics 2
tem 12 You have 10 m of 0.48 mm -diameter copper wire and a battery capable of passing 22 A through the wire. What magnetic field strength could you obtain inside a 2.5 cm -diameter solenoid wound with the wire as closely spaced as possible, with a single layer of turns? Express your answer using two significant figures. B 5.8x10-2 T Submit My Answers Give Up Correct Significant Figures Feedback: Your answer .057 T was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. Part B What magnetic field strength could you obtain at the center of a single circular loop made from the wire? Express your answer using two significant figures. AE B 2.76 10 T Submit My Answers Give U incorrect; Try Again; 2 attempts remainingExplanation / Answer
PART A
The length of a solenoid, with one layer of N turns of closely spaced wire of diameter d, is l = Nd, so the number of turns per unit length is
n = l = (d)^-1 = (0.48)^-1 = 2083.3 m^-1
B = uonI = 4pi x 10^-7 x 2083.3 x 22 = 5.76 x 10^-2 T
PART B
The magnetic field at the center of a flat, circular current loop can be
B = uoI = 2a
here, 2pia = 10m
comparing these equations
B x 10 = 4 x (pi)^2 x 10^-7 x 22
B = 8.676 x 10^-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.