Note there are 2 questions all related I need help with. A circular conducting l
ID: 1448337 • Letter: N
Question
Note there are 2 questions all related I need help with.
A circular conducting loop of radius 23.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.100 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 279 Ohm. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.60 in 21.0 s.
Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.
In the previous question, with the magnetic field held constant at its new value of 0.26 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 4.70 s
Explanation / Answer
The area of the loop is:
A = r² = * (0.23 m)² = 0.166m²
The change in magnetic flux is:
= AB = 0.166 m² * ((2.6 * 0.100 T) - 0.100 T) = 0.02656 Wb
The induced emf is:
= / t = 0.0265 Wb / 21 s = 1.26 x 10^-3 cV
The induced current is:
I = / R = 1.26 x 10^-3 V / 279 = 4.51 µA
The change in magnetic flux is:
= AB = 0.166m² * (0 T - 0.26 T) = - 0.0431 Wb
The average induced emf:
= - / t = 0.0431 Wb / 4.70 s = 9.18 x 10^-3 cV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.