Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conducting circular loop has N=10 turns, radius of 25.0 cm. and resistance of

ID: 1448641 • Letter: A

Question

A conducting circular loop has N=10 turns, radius of 25.0 cm. and resistance of 0.1 Ohm. It is placed in a region of an external magnetic field, so that the magnetic field lines are spatially uniform, and at an angle of 40 degrees relative to the surface of the loop. The strength of the field is 1.2 T. Calculate magnetic flux through this loop. If the field starts decreasing at the rate of 0.02 T/s, determine magnitude and direction of the induced current (assume that the loop behaves like an Ohmic resistor). If, instead, magnetic field steadily increases to 1.5 T in 3 seconds, determine the induced EMF. If the change in the magnetic field strength ceases, what is the induced EMF then? Start with a good sketch, labeling relevant quantities!

Explanation / Answer

1.= NBAcos= 10*1.2*3.14*0.25^2*cos40 = 1.8 Wb

2. e= - Nd/dt = -NAdB/dt = -10**0.25^2*(-0.02) = 39.3 mT …..clockwise direction

3. e= - Nd/dt = -NAdB/dt = -10**0.25^2*(1.5/3) = -1.0 T …..ounterclockwise direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote