The figure below shows a bar of mass m = 0.285 kg that can slide without frictio
ID: 1448722 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.285 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle theta = 35.0degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 Ohm, and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
here,
Magnatic field, B = 0.5 T
length of bar, L = 1.20 m
theta, A = 35 degrees
mass of bar, m = 0.285 kg
Resistance of rod, R = 1.8 Ohms
From newtonSecond law, SUM(F) = 0
F = mgSinA
I*(L B)*Sin(90 - 35) = mgSin35
Solving for Current, I = mgSin35 /(L*B*Sin(90-35))
I = (0.285*9.81*Sin35) /(1.20*0.5*Sin(90-35))
I = 3.263 A
Also Emf , E = R*I = 1.8 * 3.263 = 5.873 V
Since EmF, E = B*L*V
Equating and solvignf or Velocity, V
V = 5.873/(0.5 * 1.20)
V = 9.788 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.