A circular conducting loop of radius 29.0 cm is located in a region of homogeneo
ID: 1448928 • Letter: A
Question
A circular conducting loop of radius 29.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.100 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 205 Ohm. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.90 in 11.0 s.
Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing. In the previous question, with the magnetic field held constant at its new value of 0.29 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 3.50 s.
Explanation / Answer
r = 29 cm = 0.29 m
A= pi*r^2
= pi*(0.29)^2
= 0.2642 m^2
E = A* dB/dt
= 0.2642* (2.9*0.1 - 0.1)/11
= 0.2642* (1.9*0.1 )/11
= 4.56*10^-3 V
Answer: 4.56 mV
------------------------------------
E = B* dA/dt
= 0.29*(0.2642-0)/3.5
= 0.022 V
= 22 mV
Answer: 22 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.